Autodekompressziós terapeuta (ADT) képzés
porckorongsérv és degeneratív gerincbetegségek új mozgásterápiás módszere
(kizárólag gyógytornászok ill. orvosok részére)
A gerincről alkotott tudományos koncepció az elmúlt 20 évben alapjaiban változott. Rengeteg új ismeret, új eredmény áll rendelékezésünke - mégis a mozgásterápiás irányzatok viszont lassan 40 éve változatlanok...
Ma már teljesen mást gondolunk a lordózisok szerepéről, az izmok együttműködéséről, a gerinc stabilitásának lényegéről, a képalkotó eljárások eredményeinek jelentőségéről a mozgásterápiában, de még a fájdalom lehetséges okairól is, mint húsz éve. Ennek ellenére a degeneratív gerincbetegségeket kezelő mozgásterápiás módszereink többsége vagy tapasztalati úton kialakult - ezért kevésbé tudományos alapokkal rendelkező- vagy egy a tudomány nem legnaprakészebb eredményeire épül. Ezért ideje egy nagyot lépnünk, és behozni azt a lemaradást, ami a gerinc ma jellemző mozgásterápiája, és a tudomány eredményei között húzódik.
- Régen azt gondoltuk, hogy a has és hátizmok ereje felelős az ágyéki gerinc stabilitásáért - ezért izmokat erősítettünk.
- Azt is hittük, hogy a sérveseknél a kiboltosulás mérete és elhelyezkedése az, ami a tüneteket meghatározza - ezért a discusra fókuszáltunk.
Aztán kiderült, hogy a lényeg nem itt van…
- Elindultunk az öszefüggésgek felismerése felé.
- Rájöttünk a lordózis a járásunk egyik legfontosabb motorja,
- A gerinc stabilitáshoz pedig nem is annyira erős izmokra, hanem jól működő energiahatékonysági rendszerekre és helyes idegrendszeri mintákra van szükségünk.
- Kiderült, hogy a képalkotó eljárásokon látható sérvek esetén közel nem mindig a sérv okozza a tünetet.
- És a fájdalomtudomány eredményeiből ma már egyértelműen látjuk, hogy a páciens viselkedése, szokásai és elvárásai meghatározók.A baj az, hogy ezekkel a tényezőkkel ma kevés mozgásterápia foglalkozik. Pedig ha ezeket az eredményeket beépítjük a szakmai munkánkba, akkor a degenratív gerincbetegségek tüneteinek nagy része sokkal pontosabban lesz célozható.
Az autodekompressziós terápia Bene Máté gyógytornász által összeállított mozgásterápiás gondolkodásmód, mely a tudomány modern modelljeire építkezve ad egy lényeglátó megközelítést a degeneratív gerincbetegségek terápiájában.
A tanfolyam az autodekompressziós terápia teljes körű, algoritmikusan használható kezelési protokollját ad át gyógytornász kollégáknak és orovosoknak. ( a képzés más szakmák számára nem végezhető, mert a BGA elve, hogy mozgásterápiás tevékenység végzéséhez kizárólag a gyógytornász fizioterapeuta és az orvosi diploma ad kellő mélységű alaptudást. Számos megkeresés érkezik más szakmák részéről is, de sajnos ebben semmilyen körülmények között nem teszünk kivételt. )
A tanfolyamot elvégző kollégák a porckorong.hu brand tagjaivá válnak, belépnek az ADT csapatába, így a praxisuk a képzés után a porckorong.hu több, mintl 50.000 fős adatbázisán meghirdetésre kerül. A résztvevők rögtön a mélyvízbe - és a gyakorlati munka közepébe kerülnek - viszont minden problémát, kérdést, esetet megbeszélünk és támogatjuk egymás fejlődését.
A képzés tematikája:
Elméleti napok:
- Anatómiai áttekintés: energiahatékonysági rendszerek, spinal engine, a talajreakciós erő és gravitáció energiafelhasználása.
- a degeneratív ágyéki gerincbetegségek kialakulásának a folyamata,
- a discus hernia kialakulása, tünetei, tipikus szakmai hibák elkerülése
- a szegmentális instabilitás circulus vitiosusai
- anamnézisfelvétel és funkcionális tesztek ismétlése, az itthon kevésbé ismert funkcionális tesztek gyakorlása.
- MRI felvételek elemzése, radiológai leletek információinak használata a gerinc mozgásterápiájában
- a nyaki gerinc problémaköre, kialakulása, tünetei.
- Terápiás módszerek hibalehetőségei, a lehetséges tünetképzések okai, ezek elkerülése.
Gyakorlati napok:
- A precíz mozgásterápiás terv kialakítása: kulcs a zárba elv.
- Az autodekompressziós gyakorlatok elvi háttere
- Az autodekompressziós gyakorlatok kivitelezése, oktatásmódszertana
- Kommunikáció a beteggel - a psziché szerepe a gyógyulásban
- Hibakorrekció
- A nyaki dekompressziós háttér felépítése , fogaskerékelmélet.
- Nyaki mozgásminták gyengéd korrekciója - hibaelemzés
- Kommunikációs modellek: rapport, motiváció, a szomatizáló beteg felismerése és kezelése
Az ADT módszer fontos részét képzei a betegekkel való hatékony kommunikáció elsajátítása / fejlesztése. Aki volt már valóban kritikus egészségügyi helyzetben, az egész biztosan érezte, hogy egy kritikus helyzetben mennyire fontos szerepe van annak, hogy a terapeuták hogyan beszélnek vele, mit mondanak neki. Sajnos ez a terület nem épp a magyar egészségügy erőssége. A degeneratív gerincbetegekre jellemző, hogy mindenki mást mond nekik, mindenhol eltérő véleményekkel, és gyakran a jövőre nézve riasztó utalásokkal találkoznak. A tudomány nagyon sokat foglalkozott az ilyen helyzetben előkerülő kommunikáció gyógyulásban betöltött szerepével is. Erről bár kevés szó hangzik el az iskolában, de szerepe jelentős. A képzésen ehhez is kapnak a résztvevők egy modellt, melynek követése jelentősen könnyíti a betegek helyzetét és segíti a raport kialakulását.
Hogy néz ki egy kezelés:
Az ADT kezelés körülbelül 1,5 órán keresztül tart. Ennél rövidebb idő alatt jellemzően lehetetlen érdemi terápiás tervet készíteni, ehhez megfelelő minőségű információhoz jutni.
- A terápia a beteg céltudatos anmnézisfelvételével kezdődik, melynek pontos értelmezése a képzés anyagát képezi.
- Mivel a képalkotó eljárások eredményei néha nem a tünetek okát mutatják meg, ezért az előítéletek elkerülése érdekében bármilyen lelet alapos megtekintése és kielemzése csak az anamézisfelvétel után történik.
- Ezek értelmezése szintén a tanfolyam részét képezi.
- A terapeuta ezután funkcionális teszteket végez, majd a beteggel együtt kezelési tervet készít, megválaszolja annak a kérdéseit, tájékoztatja a betegsége okáról és a kezelési tervről. Ez a lépés alapvető fontosságú, hogy a beteg ne azt érezze, hogy "valami történik vele", hanem aktív részese, átlátója, konrollálója, résztvevője legyen a terápiának.
- Ezután kezdődik az információk alapján kiválasztott/ kkialakított gyakorlatok betanítása. Az autodekompressziós terápia elsősorban a helyes mozgásminták optimalizálására törekszik, ezzel csökkentve a beteg tüneteit, mellékhatásként mozgatva a csigolyákat úgy, hogy a sérült discus is centralizálódhasson.
- Ennek érdekében az ADT nem számos, hanem kevés számú, inkább „kulcs a zárba” jellegű gyakorlat kiválasztására törekszik, melyeket a betegnek napi szinten otthon végezni kell. A kezelés a gyakorlatok rögzítésével, a beteg újabb kérdéseinek a megválaszolásával végződik.
Kiket várunk a képzésre:
- Végzett gyógytornászokat, akik – a kezelés időigényesebb volta miatt - elsősorban magánpaxisban dolgoznak, vagy szeretnének degeneratív gerincbetegekkel foglalkozni, és ehhez keresnek egy erős alapot.
- akik szeretik az új látásmódú, nagyon lényeglátó, célirányos dolgokat.
- és elkötelezetten akarnak segíteni a gerincbeteg embereknek
- akik hiányosságokat éreznek/látnak a ma megtanulható degeneratív gerincbetegeknek szóló kezelési módszerekben.
- aki a legújabb tudományos modellekre építve szeretne degeneratív gerincbetegekkel, porckorongsérvekkel dolgozni.
A képzés elvégzésének a lehetősége nem automatikus:
Egy erős szakmai közösséget alkotunk, ahol a kollégák baráti légkörben folyamatosan támogatják egymást. Az ADT-k között jelenlévő, egymást támogató légkör megőrzése érdekében csak olyan területekre képzünk ki kollégákat, ahol még nincsen ADT. / mindenhová területre két kollégát várunk / Igy tudjuk elérni, hogy az ADT szakmai színvonala egyre erősebb legyen, a betegeinket kiemelkedően felkészült szakemberek kezeljék, és a kollégáinknak is megnyugtató megélhetést nyújtson az ADT rendszere.
Akik belépnek az ADT csapatba, a porckorong.hu-n ismertetett küldetésünk részévé válnak.
Az új csapattagok használhatják a törvény által védett ADT logót és elnevezést, felkerülnek a közös weboldalra, élvezhetik a közös marketing előnyeit, és azonnal megjelennek a porckorong.hu jelenleg 50.000 fős, folyamatosan bővülő érdeklődői adatbázisán.