Anorexiás vendég az órán?
Az órádra érkező vendég olyan, mint egy szellem.
Légies és vékony - de a rutinos szemednek azonnal feltűnik, hogy túlzottan az.
Sejted, hogy csak az árnyéka annak, aki lehetne.
És azt is látod rajta, hogy - miközben a teste szinte elfogy - belül mérhetetlen szenvedést hordozhat.
De miért?
- Miért lesz valaki anorexiás?
- Miért alakul ki egy táplálkozási zavar?
- Mihez kezdjen ezzel egy oktató?
És főleg:
- Hogyan ne mi legyünk azok, akik a túlzásoknak tapsolva a probléma részeivé válnak...
Inkább azok, akik csendben a megoldás egyik építőkockájává léphetnek elő?
Ebben a PGP-ben erről lesz szó.
Gyere velünk, mert az ilyen vendég sokkal sokkal gyakoribb az óráidon, mint elsőre hinnéd!
1. Miért lesz valaki anorexiás?
Tisztázzuk rögtön: az anorexia csak a felszínen szól az evésről.
Mélyen legbelül sokkal inkább egy idegrendszeri szabályozási kísérlet...
...és ezt fontos pontosan érteni, nehogy egy olyan a túlzott leegyszerűsítésbe csúszszunk bele,
mint amit pl. a „fasciális szemellenzkőnél" joggal kritizálunk.
Szóval:
A probléma nem ott kezdődik, hogy a vendég „nem akar enni”.
Sokkal inkább ott, amikor kisbabaként egy kicsit érzékenyebb idegrendszerrel születik.
Tipikusan az ilyen idegrendszerben:
- Magasabb az alap-szorongási szint.
( pl. fokozott HPA-tengely aktivitás - erről sok szó volt a korábbi PGP-kben.) - erősebb az amygdala reakciója.
( Ez az a bizonyos „veszélyérzékelő” az agyban. ) - És alkatilag intenzívebb a noradrenerg stresszválasz, azaz sok érintettnél
élből fokozottabb stresszreaktivitás és kontrolligény figyelhető meg.
...és emellett néha kicsit merevebb (rigidebb) a gondolkodás bizonyos része:
Nehéz szabályt vagy nézőpontot váltani - akár még akkor is, ha már kicsit fáj.
Egy ilyen belső világ alapból egy kicsit "hangosabb", gyorsabban terhelődik túl, és kicsit nehezebben „csendesíthető le”.
Viszont önmagában ez nyilván nem betegség vagy promléma, hanem egy "alkat".
Én is - és könnyen lehet Te is - pont ez a konstrukció vagyunk...
ráadásul rengeteg szorongó, perfekcionista ember van ugyanígy - aki közben vígan eszik,
nem a testét vizslatva él, és nettó élvezetből sportol.
A gond sokszor ott kezdődik, amikor egy ilyen idegrendszer…
…találkozik egy bizonyos közeggel.
Ha a közeg:
- Kiszámíthatatlan
(Pl. babaként sírok, de hol reagálnak rá, hol pedig nem. Sokkal gyakrabban nem.) - A szeretetet teljesítményhez köti
( Akkor vagyok „jó”, ha ötöst hozok - vagy ha jól nézek ki anya "bemutató bábujaként". ) - Ha a szülők érzelmileg nem elérhetők vagy túlkontrollálók...
( 'Mindig anya - aki by the way máig a legjobb barátnőm - mondja meg,
hogy mi történik, mit érezzek, mit akarjak, és mit gondoljak...) - Ha hibázni vagy haragudni kifejezetten veszélyes, mert retorzió jár érte...
....akkor a gyerek nem túl optimális módon tanulja meg, hogyan érdemes az érzéseit belül szabályozni.
Nem azt tanulja meg, hogy:
„Ez egy szorongás. Kellemetlen, de elmúlik.”
Hanem azt, hogy:
„Ezek a dolgok veszélyesek - mocsokul kontrollálni kell őket.”
De ha a családi közegben:
- a nyíltabb érzelemkifejezést büntetés követi
- a harag, a szomorúság, az ellenállás akkora bűn, mint egy templomban káromkodni.
- a saját akaratnak zéró a tere...
akkor...
A kontroll átköltözhet a testbe:
Persze fontos itt leszögezni:
Az anorexia NEM vezethető vissza egyetlen okra vagy családi mintára.
Nem ‘a kontrolláló szülők hibája’, és nem minden perfekcionista, szorongó emberből lesz anorexiás.
Sokkal inkább egy többtényezős "sérülékenységi modellről" beszélünk.
Ettől függetlenül ha az otthoni kapcsolatok ledominálnak...
... és az érzések sem megélhetők, akkor a kontroll könnyebben csúszik át oda,
ami elsőre biztosnak tűnik: a testbe.
De miért pont oda?
Mert:
- A testem „tényleg csak az enyém”
- és nem a "közeg" dönti el, hogy mit érzek benne. - ráadásul azonnal reagál
- egész jól mérhető is... ( kalória, testsúly, edzésmennyiség )
- és korlátlanul engedelmeskedik
( eleinte - a tragikus dolgok majd később következnek. )
De ezen belül: miért pont az evés?
Ritkán csak az evés!
Az anorexiás emberek általában mozgásfüggők is - pont ezért vesszük elő a témát itt - de a kaja mindig kritkus elem
Az evés neurobiológiája - gyorstalpaló:
- itt dől el a dolog:
Az evés és az éhezés nagyon nem semleges ügy az idegrendszer számára.
Éhezéskor:
- csökken az inzulinszint
- átrendeződik a leptin–ghrelin rendszer ( kajálnék - jóllaktam hormonok )
- csökken a szerotonerg aktivitás
- és dopamin-fókusz alakul ki
És a kulcs:
Ez a hormonális kombó elkezdi lecsökkenteni a belső érzelmi zajt.
Figyelj a részletekre: nem boldoggá tesz - hanem a minuszból nullára hoz.
Szinte mint a drogok:
- A szorongás tompul.
- Az elfojtani kényszerült érzelmek ereje szűkül.
- Igy a világ egyszerűbb és viselhetőbb lesz.
Ezért mondja sok érintett, hogy belülről:
„Amikor egy ideje már nem eszem, végre csend lesz.”
És itt záródik be a kör:
A kedvenc neurós közhelyem:
"Az idegrendszer bármit csinál, egyre jobb lesz benne"
És az idegrendszer seperc alatt rátanulhat arra is, hogy:
- Ha kontrollálom az evést...
- ...akkor csökken a belső feszültség
- tök mindegy, mit "erőlködik" a kinti "közeg".
– és már jön is egy finom dopaminhit - ez pedig az idegrendszer számára mindig a „jó irány” jele.
(Hasonló neurológiai folyamat, mint amivel ráfüggsz a telódra.)
Ezt a tanulási folyamatot hívják operáns tanulásnak - ahonnan hamarosan már egyáltalán nem akarat kérdése lejönni a viselkedésről - mert az agy tanult rá a megnyugtató viselkedésmintára és jutalomra.
( Kb. mint a dohányzásnál: aki nem érti a hátteret, az nehezen érti meg, hogy a dohányos miért nem teszi le azt a büdös, káros, drága bagót - ahogy azt sem, miért „nem eszik végre rendesen” az anorexiás.)
Mi viszont már értjük a lényegi pontokat.

És a kör itt zárul be.
Ez eleinte egy műköő stratégia, hiszen egy túlterhelt, magát veszélyben érző idegrendszer számára a nyugalmat hozza el.
Viszont maladaptív megoldás, ami idővel brutális károkat okoz.
A nagy baj akkor kezdődik, amikor:
- A hormonrendszer felborul
( amenorrhoea, bradycardia, osteoporosis, GI problémák, autonóm diszreguláció a lehetséges következmények.) - Az idegrendszer beszűkül
( az ember egész napját a kaja, a mozgás és a saját teste tölti ki ) - így már önerőből nincs nagyon visszaút.
A dolog itt válik borzalmasan veszéllyessé, mert az anorexia nem “csak” táplálkozási probléma,
hanem egy potenciálisan életveszélyes pszichiátriai betegség.
Innen szerintem érthető, hogy miért nem működik az értelmetlen moralizálás, a:
„Csak egyél!”
...és miért baromi káros az edzői "kontroll" forszírozása.
A probléma nyilván borzalmasan komplex, és nem (!) a feladatunk meggyógyítani
- ez nagyon keményen orvosi feladat.
Hatalmas hiba akár "megmentőként" is belépni egy ilyen folyamatba
- ilyesmiről volt már szó PGP-ben.
Viszont fontos, hogy felelősségteljes és kompetens szakemberként ne rontsunk rajta...
...és lehetőségeinkhez / kompetenciánkhoz mérten a megnyilvánulásainkkal inkább támogassuk a vendégünket a kiúton.
Úgyhogy innentől pár gyakorlati tanácsot nézünk át...
...hogy mit kezdj a helyzettel, amikor egy jó eséllyel
anorexiás vendéggel találkozol.
1. Hogyan ismerd fel – és mit NE csinálj:
Alapszabály: a vendég általában NEM fogja elmondani, hogy problémája van!
Amiből észreveszed, az általában a látvány, de ne hidd, hogy az anorexia mindig látványos
- főleg nem a kezdeti vagy a rejtett formáknál.
Sokszor pont a külvilág számára látszólag normális testtömeg, full „sportos” kinézet,
sőt, eleinte korrekt izomzat mögé bújik a probléma.
Ezek a klasszik red flagek:
- Folyamatosan a kalóriát számolja - a mozgás a „ledolgozás” kényszerű eszköze.
- Extrém fizikai teljesítmény ellenére is túl vékony vagy mindig elégedetlen
- Edzés közben kontrollmániás, ragaszkodik minden szabályhoz, rutinhoz
- Súlyos önkritika, perfekcionizmus - ha valami nem megy, önmagát hibáztatja
- Hangulat-ingadozás, szorongás, lelki feszültség - jókedvű, aztán meg látszólag
„apró dolgokat is túlreagál.' - állandó tükörnézés - de sosem elég vékony.
- és két csík krumplit eszik - bűntudattal - ha a csapattal kajáltok.
Ha látod ezeket, nem kell "diagnózist felállítani"
- de a jelzéseit vedd komolyan!
Elvek, hogy mit NE csinálj, aztán mindjárt a gyakorlatba helyezzük, azt is, hogy mit igen:
Ne moralizálj, ne parancsolj rá
- és felejtsd el a „csak egyél egy falatot” stílust:
Látni kell, hogy a probléma lényege pont a kontroll elveszése.
Ebből a nézőpontból teljesen érthető, hogy a „csak egyél” tanács nem szabadítja fel az idegrendszert, hanem további szorongást ad,
mert feszkót csinál a kontroll eszköze ( kaja ) - és a szociális elvárások közé.De ne is tapsolj az idióta fitness-túlzásoknak!
Ha a vendéged akkor „menő lány / fiú az edzésen, ha még két falatot és még pár kalóriát ledolgoz”,
az nettó a tanult kontrollt fogja erősíteni - semmiképp sem a gyógyulás útját.Ez kicsit filozófiai, de a fitness vonalon mégis erősen állhat:
Ne redukáld le a vendéget a testére!
Ezt mi oktatók azért el tudjuk követni. :)
Ha a lényeg mindig „a súly, a centi és az izom" – az azért egy eléggé limitált valóság.
Ha teljes emberként nézed a vendéget - akkor a teste rögtön
inkább egy tükör a lelkiállapotára.
Egy eléggé árulkodó tükör.Ne erőltesd az edzői kontrollt!:
Az lenne a legjobb, ha a vendég saját maga tanulná meg a saját belső szabályozását,
mert az eltúlzott edzői kontroll csak rögzíti a maladaptív mintát.
( Könnyű érezni a "no pain no gain - ha besz@runk is megcsináljuk még ezt a sorozatot" és a
"Mert mi van, ha ma esetleg kimarad valami és azt csináljuk, ami örömet okoz" mindset között? )
A lényeg: az edzésen ne erősítsd a hibás mintát, ne legyél részese a kontrolltapasztalatnak, hanem tudd, hogy a test és a viselkedés mögött egy túlterhelt, adaptálni próbáló idegrendszer áll.
Konkrétan mit mondj.
Mit ne mondj.
Miért.
1. Amikor elkezded sejteni, hogy baj van:
NE ezt:
„Gizi, nagyon sovány vagy!”
„Ez már biztos anorexia.”
„Ha nem eszel, nem edzhetsz itt.”
Ezek azonnal védekezést váltanak ki.
Az amigdala tüzelni kezd - a kapcsolatotok pedig menetrendszerűen csak romlik az ilyesmitől.
INKÁBB ilyesmit:
- „Észrevettem pár dolgot, és szeretnék rákérdezni, mert fontos vagy nekem, mint ember.”
( Ne hidd, hogy ez nyálas - ez egy mezei énüzenet, amit lehet bármilyen formában kommunikálni, hogy működjön. Ha pl. egy macho férfi edző vagy, egy tesztoszteron szagú teremben dolgozol, és férfi a sporttársad - mert ők is lehetnek táplálkozási zavarosok - akkor ugyanez a mondat kinézhet akár így is:
"Észrevettem rajtad pár dolgot, és bár én sem értem miért, de bírlak gyíkarc, úgyhogy szeretnék rákérdezni valamire! Belefér vagy hagyjalak? )
- „Azt látom, hogy nagyon kemény vagy magaddal. Ez azért nagy belső terhet jelenthet!”
A lényeg: baromira ne legyél a terapetuája - nem vagyunk azok - nem kezelünk és nem is diagnosztizálunk - hanem kapcsolatot és ajtókat igyekszünk nyitni.
Amíg ezek nincsenek nyitva, addig nehéz ( lehetetlen? ) tényleg kompetensen, a határokat betartva segíteni.
2. Amikor tagad:
( azaz szinte mindig )
NE ezt:
- „De hát látszik rajtad.”
- „Figyelj, ez tökre nem normális.”
- „Csak kifogásokat keresel.”
Tűpontosan látni kell: az anorexia nem önhazugság, hanem egy enyhén szólva sem ideális túlélési stratégia. A tagadás pedig az idegrendszer természetes működésének a része, nem rosszindulat.
INKÁBB ezt:
- „Értem, hogy te ezt most máshogy éled meg.”
- „Nem az a célom, hogy meggyőzzelek. Csak szeretném, ha biztonságban lennél.”
A core üzenet itt az:
Semmiképp sem akarom elveszenni tőled a kontrollt – viszont vigyázok rád.
Az evésről – és ez a legérzékenyebb pont:
NE ezt:
- „Csak egyél egy kicsit többet.”
- „Meg kéne erőltetned magad.”
- „Ettél ma már valamit?”
Ha érted az okot, akkor pontosan látod, hogy ezek trigger mondatok.
Az agy ezt hallja: veszély – itt épp elvenni készülnek a kontrollomat.
INKÁBB ezt:
- „Az edzéshez szükséges energia nem akarat kérdése, hanem a biztonság maga.”
- „Nem az a kérdés, mennyit eszel – hanem hogy mennyire érzed magad biztonságban a testedben.”
Edzés közben – ezek olyan határok, amik életet menthetnek
NE ezt:
- Na még egy extra kardiót toljunk?
- „Ha bírod simán, mehetünk még!”
- „Te mennyire k%!+ kemény vagy - ezt már szeretem!”
Ezek az irányok simán erősíhetik a kórképet.
INKÁBB ezt:
- „Ma a regeneráción és az idegrendszeren a fókusz.”
- „Nálunk nem az önkizsigerelést, hanem az élvezetes mozgást jutalmazzuk.”
- „Ha fáradt vagy az nem gyengeség, hanem egy jel - és sima öntisztelet figyelni rá.”
Ezzel a mentalitással egy új szabály és normarendszert tanítasz meg - mutatsz meg.
Szakemberhez irányítás
– a kulcsmondatok
NE így:
- „Pszichológushoz kell menned!”
Ezt támadásnak fogja venni, mert nem feltétlen látja, hogy épp "fogy el".
- „Ez már nem az én dolgom / nem az én kompetenciám."
Egy ilyen jellegű mondat pedig akkor is elutasításként hat, ha amúgy tűpontos.
ÍGY:
- „Van olyan szakember, aki pont azzal foglalkozik, amit most átélsz.”
- „Nem azért, mert baj van veled – hanem mert szerintem
az idegrendszered túl sokat cipel egyedül.” - „Ha szeretnéd, segítek megtalálni a megfelelő embert.”
Ha valaki egyszerre érez autonómiát és támogatást, ott néha csodák történnek.
Ez a kombináció mégis megdöbbentően ritka.
Határok tisztelete
– mikor lépj hátra:
Egy nagyon fontos igazság ebben a témában:
Ezeket az embereket nem tudjuk sem "megmenteni", sem meggyógyítani
- sokkal összetettebb problémakör ez - ami speciális tudást és kompetenciákat igényel.
Viszont nem is szabad ártanunk!
Az adott pontokon mondd ki nyugodtan:
- „Ebben edzőként ebben eddig tudok veled menni.”
- „A tested biztonsága most elsőbbséget élvez.”
- „Amikor kapsz szakmai támogatást, szívesen folytatom veled a munkát.”
Ez így totálban kikerüli játszmázást és nem is hagyja cserben a vendéget
- ez az érezhető és korrekt felelősségvállalás újta.
És végül egy kis kitekintés:
- mi szokott a vége lenni?
Erről ritkán beszélünk teljes őszinteséggel, pedig nagyon kellene: a végkifejlet segítség nélkül általában nem jó!
Az anorexia ritkán marad meg „enyhe” szinten.
Idővel:
- Hormonrendszeri összeomlás
- Nagymértékű csontvesztés (fiatal korban is!)
- Totális kognitív beszűkülés
- Érzelmi elsivárosodás
- Izoláció és depresszió
...lehet a következmény.
Az idegrendszer egyre szűkebb pályán mozog,
és általában egyre jobban beledarálja magát a fentebb említett ördögi körbe.
Ami fontos:
Az anorexiából mégis van kijövetel!
De nem gyors, nagyon nem lineáris, és sajnos nem „motiváció kérdése”.
( Bár nyiláván semmi sincs sosem kizárva: Popper Péter egyik könyvében volt szó egy ilyen sztoriról is. )
A jó kimenetel kulcselemei:
- egy biztonságos terápiás kapcsolat - és egy szakértő pszichiáter / pszichoterapeuta, és
általában multidiszciplináris terápiás csapat.
( tudom: itthon egyelőre kettőt és könnyebbet...:( ) - fokozatos testsúly- és idegrendszeri stabilizálás
- nem egy szégyenre építő környezet
- és a kontroll visszaadása valami máson - nem az evésen keresztül
Hogy jövünk be ide mi edzőként:
Sajnos sok kolléga - a legjobb szándék mellett - sokszor konkrétan része a problémának.
A táplálkozási zavaros emberek ( eleinte ) tök jól tudnak kinézni, ( látszólag ) jókedvűek de belül percről percre óriási csatákat élnek át.
Ha ezt tudod, akkor másképp fogsz beszélni - kicsit másképp fogsz órát tartani - és másképp beszéni a vendégeiddel...
...és lehet, hogy valakinek - akiről talán nem is gondolnád - így te leszel az első biztonságos "felnőtt oktatója".
Ehhez viszont néha pont nekünk kell átértékelni a miértjeinket...
Szép hétvégét:
m.
ui:
Ha a téma megmozgatott benned valamit, akkor lehet érdemes elolvasni a
"lehet a példaképeink a legkényszeresebbek?" c. korábbi PGP-t, ami nagyon rokon témát
dolgozott fel.
Aktuális programok a Bene Gerincakadémián
NMPT INSTRUKTOR KÉPZÉS - 2026.

Van egy pont a szakmai fejlődésben, amit még belülről is elég nehéz észrevenni:
Egy csomó dolgot tanultál...
...és már tök jól működni az, amit csinálsz.
A vendégek javulnak, az óratartás rutinosan megy, a visszajelzések jók.
Ezért kialakul a nagyon is természetes gondolat:
“Akkor amit csinálok, az full oké.”
Aztán évek múlva - ahogy a szakma fejlődik - kiderül, hogy
nem is minden javulás és eredmény a módszereinknek köszönhető.
Hogy sok dolog, amit csináltunk, szinte irreleváns.
Hogy egész más faktorok is működhettek a háttérben,
mint amit megcéloztunk.
Érthető, hogy a legtöbben meg sem hallják ezeket a hangokat.
Aki igen - na annak lesz pár nehéz napja.
Aki viszont szembe mer nézni a szakma változásával, annak cserébe kinyílik egy ajtó, amin keresztül sokkal magasabb szintre lehet jutni!
Ha el merjük engedni a komfortzóna kényelmét - és át merünk menni rajta - onnantól sokkal gyorsabban, pontosabban és modernebb módon tudjuk
vezetni a vendégeinket.
Az NMPT egy lehetséges út - át az ajtón - és azon túl!
A szakma régebbi elképzeléseitől lépünk el a legmodernebb elvek és eszköztárak felé.
A képzés nem csak új gyakorlatokat ad...
...hanem egyben azt is rendszerbe helyezi,
hogy mi alapján dönts egy "gerinces" vendégnél.
Mikor mihez nyúlsz - és főleg miért.
És mihez nem szükséges?
...mert ott és akkor létezik lényegesebb faktor.
Az NMPT bár egy teljes prevenciós módszertan,
De az NMPT-ben a gyakorlatok csak a jéghegy csúcsa!
A lényeg az, hogy az instruktorképzésen elkezded
tűpontosan látni, mi történik és mi számít egy-egy vendégnél valójában - és a gyakorlatban ez adja az óriási különbséget.
Májusban indul az idei egyetlen instruktorképzés.
És jelenleg nincs tervben új időpont 2027-ben sem!
Részletek: NMPT 2026
Az NMPT a képzésre azok a kollégák jelentjezhetnek, akik már jártak BGA programon. / Gerinc és Fitness, Gerinc és Jóga, HumánKinez, NeuroMass /
Ez alól semmilyen korábbi végzettség / tanfolyam nem jelent kivételt.
Bene Máté
BGA alapító
A PGP írójáról:
Imádom az öreg Volvókat, a macskákat, a krav magát és a fülöp szigeteki kalit. Nem tudok teli talpon guggolni - és ez a legkevésbé sem érdekel, viszont érdekel a fájdalomtudomány és az emberi viselkedés. Minden autó törésbiztonsági paramétereit fejből ismerem, kedvenc filmem a Bronxi mese, kivagyok a szakmát leuraló áltudománytól - és nem hiszek abban, hogy minden degeneratív gerincfájdalomra van megoldás - mert a mai élet nem feltétlenül támogatja a "gerinces alkalmazásokat". A PGP-t én írom, és a képek kivételével nem használok AI-t. Kivéve, amikor igen. :)
Copyright - Gerincszervíz Kft.